PILNA petycja w sprawie kościoła orionistów w Elbasan (Albania)

Zamieszczamy dramatyczny komunikat dotyczący prośby o uratowanie kościoła prowadzonego przez Zgromadzenie Orionistów w Elbasan (w Albanii), który jest jedyną Parafią katolicką w całej Albanii. Sprawę poparły masowo media w całej Albanii. Do 23 lutego br naszą petycję podpisało już ponad 2500 osób. O co dokładnie chodzi? Jak pomóc? Poniżej list, który wszystko wyjaśnia.

Drodzy Współbracia i Przyjaciele Zgromadzenia.

Piszę do was z prośbą o podpisanie petycji do Trybunału Apelacyjnego w Albanii. Otóż w Elbasan w Albanii jesteśmy już od ponad 20 lat, gdzie wróciliśmy po II wojnie światowej. W 1992 r. udało nam się nabyć legalnie teren od Państwa Albańskiego, uzyskując wszystkie pozwolenia na budowę i prowadzenie działalności. W 2007 zgłosiła się osoba-muzułmanin, znany w całej okolicy, który chce mieć ten teren, nakazując rozbiórkę Kościoła. Powstała kontrowersja, która została skierowana do Sądu państwowego, a potem do Sądu Apelacyjnego w Albanii. Sąd przyznaje rację muzułmaninowi i mówi, że Państwo nie miało prawa sprzedawać nam terenu, a zatem zobowiązuje nas do rozbiórki Kościoła, a Państwo do wynagrodzenia poniesionych przez nas strat z tytułu utraty własności. Państwo natomiast odcina się od tamtej decyzji sprzedaży, mówiąc że Państwo komunistyczne, które sprzedało nam teren już nie istnieje i że teraz jest inne Państwo.

Dodam tylko, że przez 23 lata naszej obecności nikt nigdy nie kwestionował własności i przynależności terenu do Kościoła, nie było żadnych zastrzeżeń, ludzie w okolicy cieszą się z naszej obecności a sam Kościół cieszy się ogromnym zaufaniem populacji i jest słynny ze wszystkiego co robią zakonnicy oriońscy na rzecz ludzi, zwłaszcza ubogich, młodzieży i dzieci. Ostatnio nawet zebrali się przedstawiciele innych kościołów: muzułmanów i prawosławnych, którzy wydali deklarację poparcia dla Kościoła Katolickiego, prosząc jednocześnie, aby Państwo ustanowiło prawo, w którym będzie chronić w sposób szczególny dobra odzyskane przez różne religie po upadku komunizmu.

W tym przypadku pozostaje nam jeszcze tylko jedno odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Tiranie, by jeszcze raz rozpatrzył naszą prośbę, a jeśli ta nie przyniesie skutku, zamierzamy napisać odwołanie do Trybunału sprawiedliwości w Strasburgu.

Proszę zatem o podpisanie petycji,
która znajduje się klikając na link: Trybunał Apelacyjny.

Wystarczy podać:
1) E-mail
2) Imię i nazwisko
3) Kraj i Kod pocztowy
4) Powód dla którego podpisujemy petycję (chodzi o uratowanie Kościoła nabytego prawnie przez Kościół Katolicki od Państwa, na dodatek jest to jedyna Parafia katolicka w całej Albanii).

Proszę was o włączenie w tę akcję jak najwięcej osób, również i nasze Fundacje.

Ks. Sylwester Sowizdrzał
sekretarz generalny